A világ görbe tükörben címmel groteszk-kiállítás nyílt Kaposváron a Festők városa hangulatfesztivál kiemelt rendezvényeként.

“…fogalmunk se volt róla, és megszületett a halandzsa, a világ legtisztább nyelve, mely csak szavakat ismer, s a beszélő vagy hallgató tetszésére bízza, mit gondoljon, mit értsen a szó mögött…”  (Karinthy Frigyes: Kire hasonlít Pistike/Mint vélgaban)

“Mind mennyiségében, mind sokszínűségében, mind minőségében erős anyag ez” – jellemezte a kiállítást Szemadám György festőművész, író, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, aki korábban a groteszk lényegét akként fogalmazta meg: “a groteszk nem más, mint hogy a világot mutatja be, csak egy kicsit másként, görbe tükörben”.

A művész szerint a néhány évtizeddel ezelőtt még szokatlannak tartott, helyét a “fenségessel ellentétes póluson” levőként meghatározó groteszk napjainkban nem csak hogy nem szokatlan, de maga a valóság, “a groteszk ma a realizmus”. A Kapos ART Képző- és Iparművészeti Egyesület Országos Groteszk Képző- és Iparművészeti pályázatára beérkezett alkotásokból nyílt kiállítás Kaposváron.

“Az ambivalencia a groteszk egyik legjellemzőbb meghatározója. Az, ami önmagában csak rút, csak riasztó, ízléstelen vagy vicces, az nem sorolható a groteszk érzékeny egyensúlytartó kategóriájába” – fogalmazott Szemadám György, aki úgy vélekedett: “lehetne ez a kiállítás egy olyan fontos kiállítás magva is, amelyet érdemes volna akár a Műcsarnokban bemutatni, ha az ott regnáló kurátorok hada nem tartaná még az ötletet is groteszknek”.

A kaposvári alkotócsoport először 1991-ben írta ki a pályázatot, amelynek népszerűségét jól jelzi, hogy idén is bőséges választékból, 148 képzőművész 355 alkotásából válogathatott a zsűri. A kiállításon 108 pályázó 200 alkotását láthatják a látogatók.
A pályázatra képzőművészeti alkotások mellett irodalmi “groteszkek” is érkeztek, melyekkel a kiállításra készült katalógusban találkozhatnak az érdeklődők.
A világot görbe tükrön át bemutató tárlat július 31-ig látható az Együd Árpád Kulturális Központban.