Ezerkétszázötven íjász a képzeletbeli ellenség tábora felé kilőtt nyílvesszői sötétítették el az eget szombaton Ópusztaszeren, ahol immár hatodik alkalommal rendezték meg a hagyományőrző íjásztalálkozót, a Nyílzáport.
 
(MTI) A 907-es pozsonyi csatára emlékezve a Kárpát-medence minden szegletéből összesereglett íjászok szabályos hadrendben - tizedekbe, rajokba és századokba sorakozva - vonultak föl az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark melletti pusztán. A harcosok - akik között szép számmal voltak nők és gyerekek is - először fegyvereiket magasba emelve a Árpád-korban használt huj, huj, hajrá! csatakiáltással köszöntötték egymást. Az íjászok ezt követően egymást váltva célzott lövéseket adtak le a képzeletbeli ellenséget szimbolizáló célbábukra, majd fegyvereiket az ég felé irányítva egyszerre árasztották el az ellenfél táborát nyílveszőikkel.
    
A hazai hagyományőrző íjászat legnagyobb seregszemléjén idén is izgalmas és látványos programokkal várták az érdeklődőket. Az emlékparkban szombaton megelevenedett a magyarság egy dicsőséges korszaka, a vendégek egy csapásra a honfoglaló magyarok életébe csöppenhettek. Középkori kézműves vásár, harci és életmód-bemutatók, érdekes foglalkozások fogadták a látogatókat, akik testközelből ismerhették meg a 10. századi magyarok életmódját, félelmetes harcmodorát.
    
A Nyílzápor alkalmából a Feszty-körképnek is helyet adó Rotunda épületében egy különleges, a magyar történelem ezer évének legfontosabb pillanatait felidéző kiállítás nyílt, Máday Norbert műgyűjtő korábban a nagyközönség számára ismeretlen, egyedülálló 19. századi metszetgyűjteményéből. A szenvedélyes gyűjtő közel két évtizede kutatja és gyűjti a litográfiákat. Gyűjteményét kizárólagosan a magyar kulturális örökség relikviáinak, azon belül is leginkább az 1848-49-es szabadságharc még föllelhető tárgyi emlékeinek vásárlásával hozta létre.