A történelem kezdete óta számos olyan esetet feljegyeztek, amikor nem eső vagy valamilyen más természetes csapadék hullott az égből. Ide tartoznak a meteorithullások - és újabban az űrszemét -, de vannak ennél is ritkább események.
Az egyik legutóbbi eset 2011 januárjában történt a New York államban lévő Snyder faluban. A házakat egy nyúlós, zöldessárgás ragacs terítette be, amely az égből hullott alá. Az esetet még az USA légügyi hatósága (FAA) is vizsgálta. Először az utasszállító repülőgépekből időnként kihulló, fagyott emberi ürülékre és vizeletre gyanakodtak. Angolul ezt "kék jégnek" (blue ice) nevezik, a benne lévő fertőtlenítőszer kékes színéről. Normális esetben ez nem távozhat a repülőgépekből repülés közben, de időnként előfordul, hogy lék keletkezik a hulladékot tároló rendszeren.
Az FAA azonban hamar kizárta ezt a lehetőséget. A legvalószínűbb magyarázat szerint gyorséttermi hulladékot fogyasztó sirályok ürülékéről van szó, amelynek szokatlan tulajdonságait az okozta, hogy felborult a madarak emésztése ezektől az ételektől.
Madarak már régebben is okoztak hasonló meglepetéseket. 1876-ban néhány centis húsdarabok esőjéről számoltak be az Egyesült Államokbeli Olympian Springs (Kentucky) településen. A helyi újság szerint két úriember megkóstolta a darabokat, és szerintük birkától vagy őztől származtak. A brit királyi mikroszkóptársaság tudósa azonban más véleményre jutott: szerinte héják lakmároztak egy döglött lóból, majd a táplálékot kihányták a város felett.
Még mindig a madaraknál maradva: 2008-ban kocsonyás kupacokra bukkant egy kiránduló Skóciában. Amikor bement a BBC Radióhoz és elmesélte az esetet, még számos hasonló bejelentés érkezett szerta az országból. Az egyik magyarázat szerint madarak varangyokat ettek, és visszaöklendezték mérgező petefészküket. A kocsonyát DNS-teszttel is vizsgálták, de ez nem hozott eredményt.
Az egyik legfurcsább eset: 1997 júniusában a Falkland-szigetek partjainál halászott egy férfi, amikor egy fagyott tintahal zuhant a fejére. A halász két napig eszméletlen volt. A mai napig nem tudni, honnan érkezett a polip.
Az egyik legismertebb eset 2009-ben történt Japánban: békák, ebihalak és halak zápora zúdult Ishikawa prefektúrára. A tudósok szerint a néhányszor már korábban, máshol is tapasztalt jelenséget egy erős forgószél okozta, amely víztölcsért szívott fel a tenger felett, majd a benne lévő állatok a szárazföldön zuhantak le.
Végül az utóbbi évek egyik nagy vitát kiváltó eseményéről korábban mi is beszámoltunk. 2001 őszén különös jelenségre lettek figyelmesek a dél-indiai Kerala tartományban. Vörös eső hullott az égből. A helyi lakosok elmondása szerint egy nagyjából kéthónapos időtartam alatt többször is tapasztaltak vörös, esetleg sárga, barna vagy fekete csapadékot. Godfrey Louis helyi fizikus akkor mintát vett a különleges csapadékból, és mikroszkópos vizsgálatok után apró, a vízcseppekben élő vörös lények felfedezését jelentette be. A tudományos közösség azonban szkeptikus, és az eredmények egyelőre egyetlen szaklapban sem tudtak megjelenni.
forrás: origo
0 Megjegyzések