A medvefélékhez (Ursidae) tartozó ismeretlen faj fosszíliáit fedezték fel spanyol paleontológusok, az óriáspandák „unokatestvéreinek” tartott állatok a mai Zaragoza tartományban éltek tizenegymillió évvel ezelőtt.


A leletről az Estudios Geológicos című folyóiratban jelent meg tanulmány.

Az Agriarctos beatrix fosszilis maradványait a spanyol nemzeti természettudományi múzeum, valamint a Valenciai Egyetem őslénytankutatói tárták fel. Véleményük szerint ezek az állatok kisebbek voltak a medvefélék legkisebb képviselőinél, a jelenkori maláj medvéknél (Ursus malayanus) is, testsúlyuk nem haladhatta meg a 60 kilogrammot – olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon.

A medve küllemét nehéz ugyan meghatározni, ugyanis eddig csupán fogmaradványok kerültek elő, de a spanyol paleontológusok meggyőződése szerint bundája sötét lehetett, néhány fehér folttal tarkítva a mellkasán, a szemei körül.
Fotó: Science Daily

Az Agriarctos beatrix erdőben élt, a ragadozók elől a fákra menekült és a mindenevőkhöz (omnivora) tartozott: étrendje főleg gyümölcsökből és zöldségekből állt, de időnként gerincesekkel, rovarokkal is táplálkozott, szerette a mézet, és a döghúst sem vetette meg. Sokkal inkább „röghöz kötött volt”, mint az Ursidae család ragadozó fajai – a barnamedvék és a jegesmedvék. Kihalását is vélhetően az erdőségek területének csökkenése okozhatta – a nyitottabb térségek a „versenyképesebb” fajoknak kedveztek.
forrás: MTI/mno.hu