A History Today még februárban arra kérte olvasóit, hogy segítsenek összeállítani egy listát, amelyen azon zenekarok szerepelnek, akik valamilyen történelmi személyről, helyről, tettről kapták a nevüket. Íme néhány zenekar, valamint a névadók rövid élettörténete.
Franz Ferdinand: a skót rockbanda az Osztrák–Magyar Monarchia tragikus életű trónörököséről nevezte el magát. Ferenc Ferdinánd (1863–1914) az 1914. június 28-i szarajevói merényletben vesztette életét, amely az első világháború casus bellije lett.
Spandau Ballet: a legenda szerint ez az új romantikus, 1979-ben induló zenekar a nevét egy berlini WC falára firkált mondat hatására kapta. Berlin külvárosa, Spandau híres volt börtönéről, ahol a Nemzetiszocialista Párt több tagja – köztük Rudolf Hess és Albert Speer – a nürnbergi pereket követően szabadságvesztését töltötte.
Kasabian: a népszerű brit rockegyüttes nevét Linda Kasabianról kapta. A sofőrként dolgozó Kasabian a Tate-LaBianca-i gyilkossági per egyik koronatanúja volt. A gyilkosok éjféltájban érkeztek a házhoz, hárman voltak (Susan Atkins, Patricia Krenwinkel és Charles 'Tex' Watson), mindnyájan Charles Manson hippivezér feltétlen hívei, akik vezetőjük parancsára jöttek a Benedict Canyonba, hogy megöljenek mindenkit, akit a Tate-villában találnak.
Jethro Tull: az 1960-as években a nagy-britanniai Blackpoolban alakult banda a nevét a 18. századi mezőgazdasági forradalom egyik legfontosabb alakjától kölcsönözte. Jethro Tull (1674–1741) a vetőgépet, a norfolki négyes vetésforgót és a lóvontatású kapát találta fel, amelyek segítségével a mezőgazdasági termelést tudományos alapokra helyezte.
Foo Fighters: A Dave Grohl vezette népszerű rockbanda nevét egy második világháború alatti, pilóták által kitalált kifejezésről kapta, amelyet az égen látható, izzó tárgyak leírására használtak. A levegő akrobatáival kapcsolatos zenekarok még például a B-52s, a U2 és a Bell X-1.
Joy Division: a manchesteri zenekar nevét a zsidó nők azon csoportjáról kapta, akiket a nácik szexuális rabszolgaságra kényszerítettek a második világháború idején.
Gang Of Four: a csoport nevét a kínai négyek bandája (angolul: Gang of Four) ihlette. A frakció Mao Ce-tung halála (1976) után uralta a kínai politikát, tagjai a következő személyek voltak: Mao felesége, Csiang Csing, Csang Csuncsiao, Jao Venjüan, és Vang Hungven.
Kaiser Chiefs: a zenekar névadója egy dél-afrikai labdarúgócsapat volt, ahol a Leeds kapitánya, Lucas Radebe töltötte korai karrierjét. A focicsapat a nevét II. Vilmos császárról kapta. A Kaiser név a namíbiai német gyarmatosítás következtében vált népszerűvé Afrika déli területein.
The Communards: A szinti-pop zenekar frontembere, Jimmy Sommerville a csapat nevét azoktól a franciáktól vette, akik az 1871-ben a fővárost rövid ideig uraló párizsi kommünt támogatásukról biztosították.
New Model Army: a név azokat az 1645-ös angol parlamenti képviselőket jelölte, akik I. Károly ellen harcoltak a polgárháborúban.
The Levellers: a zenekar, amelynek népszerűsége az 1990-es években tetőzött, nevét az angol polgárháború idején aktivizálódó demokratikus és republikánus csoportról, a levellerektől kapta.
Crazy Horse: a Neil Young féle banda a nevét a sziú indiánok legjobb csapatairól kapta, akik a Little Bighorn-i csatában vállaltak tevékeny szerepet. A Siouxsie and the Banshee punk zenekart az amerikai őslakosok hagyományai inspirálták.
A sor persze hosszan folytatható, íme néhány közülük: Dead Kennedys, Led Zeppelin, Libertines, Minutemen, Paul Revere and the Raiders, Dandy Warhols, Maccabees, Louis XIV, Decembrists, Iron Maiden és Uriah Heep.
Forrás: