A történelem során a mézet a természet legtökéletesebb élelmiszereként értékelték. Több ezer éves barlangrajzok igazolják, hogy már az ősember is fogyasztott mézet. A Bibliában is sok szó esik a mézről, mint amiben élet, erő, egészség rejlik. Értékét bizonyítja, hogy az ókorban néhány helyen adófizető eszközként szolgált. Legendás gyógyhatását ókori egyiptomi feljegyzések szintén megemlítették. A görögök az „istenek eledele”- ként emlegették, számukra a méz a gazdagságot és a jólétet szimbolizálta. A római gladiátorok a mézet általános fizikai erőnlétük javítására fogyasztották. Egy római mítosz szerint a szerelem istene a nyilán egy mézelő méhet használt, míg egy észak-európai mítosz szerint a virágpor és a méz a titka az isten örök életének.
A méz ama természetes édes termékek közé tartozik, amely a termelés helyétől, a kaptártól a fogyasztóig semmiféle módosuláson nem megy át. A méz 18-19%-os víztartalma kizárólag a növények sejtjein többszörösen átszűrt természetes talajvíz, mely káros anyagoktól teljesen mentes. Kalória értéke rendkívül nagy. Megtalálhatók benne a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek: kalcium, foszfor, kálium, magnézium, klór, nátrium, kén, jód, vas, kobalt, réz, cink, kadmium, mangán, alumínium, stb. A legtöbb vitamin a mézben fordul elő: B1-, B2-, B3-, B5- (pantoténsav, mely a mellékvese hormontermelésének serkentésével lassítja az öregedést), B6-, B12-, C-, A-, E- vitaminokat, valamint természetes antioxidánst tartalmaz. Mindezen kívül összetevői még aminosavak, fehérjék, enzimek, savak, színanyagok, aroma-anyagok, és egyéb bioaktív anyagok.
A méz hozzávetőlegesen 190 tápanyagot tartalmaz, egészségvédő tulajdonságait népi megfigyelések igazolják.

Jótékony hatásai
•fertőtlenítő, baktériumölő, külsőleg sebkezelésre alkalmas
•gyulladást gátló hatóanyagai miatt főleg légzőszervi panaszokra javasolt
•virágportartalmánál fogva a dülmirigy gyulladás megelőzését szolgálhatja
•hormonjai a szívműködés, vérkeringés szabályozói, óvják a vesét és a májat
•vérnyomást csökkentő hatás, fékezheti a rák elterjedését a szervezeten belül
•erősíti az immunrendszert, gyorsítja a lábadozást
•javítja az emésztést, nyugtató hatású, segít az alvászavarok leküzdésében
•szőlő- és gyümölcscukor-tartalma könnyen beépül a szervezetünkbe, nem hizlal
•tartós fogyasztásával több súlyos gyógyíthatatlan betegség kialakulását előzhetjük meg, vagy késleltethetjük azokat (Parkinson-kór)
•nem okoz fogszuvasodást, mert fertőtlenítő anyagai gátolják annak beindulását
•jó hatást gyakorol a bőrre és a hajra
•hatására a sejtek jobban használják fel az oxigént, a sport- és egyéb teljesítmények fokozhatók
•a legújabb klinikai kutatások és tapasztalatok szerint sugárártalomra is hasznos

Rövid kis ismertető a fajtamézekről
Akácméz: Kalciumban gazdag, jó fertőtlenítő. Köhögés, emésztési zavarok ellen hatásos. Nagyon kevés pollent (virágport) tartalmaz, ezért ajánlható allergiásoknak.
Hársméz: Hatásos köhögés, hörghurut, idegesség, érelmeszesedés ellen.
Fenyőméz: Sok foszfor és mangán van benne, nehéz fizikai munkát végzőknek ajánlott.
Erdei méz: Sok vasat és rezet tartalmaz, elsősorban vérszegényeknek hasznos.
Repceméz: Kevésbé savas, máj és epe problémákra jó. Selyemfűméz: Jellegzetesen fűszeres ízű, illatos fajta, nyers ételek különleges ízesítője.
Vegyes virágméz: Általános immunerősítő. Beltartalmilag a legértékesebb. Ízét a sokféle nektár adja. Sok kálium található benne, hatásos szere a szívpanaszoknak. Sok pollent tartalmaz. Gesztenyeméz: Magas ásványi anyag tartalmú. Csökkenti a trombózis kialakulásának veszélyét. Ajánlatos vérszegénység, visszértágulás, érgyulladás ellen. Fokozza a potenciális erőt.

Fontos tanácsok
A táplálkozáskutatók ajánlása szerint napi egy evőkanál mézet kellene fogyasztanunk. Fogyasztása nem ajánlott cukorbetegség, pajzsmirigytúltengés, mellékpajzsmirigy túlműködés, nemi mirigyek túlműködése, virágpor-allergia, gyomorsav túltengés, illetve egyéb túlérzékenység esetén. A méz nyugtató hatású is, ezért anyatejjel keverve csecsemőknek is ajánlják, ám más vélemények szerint a botulizmus veszélye miatt két éves korig nem javasolt a méz fogyasztása. A méz koncentrált cukoroldat. Vigyázzunk, üres gyomorra ne fogyasszuk azt! Különösen gyerekekre ne erőszakoljuk rá a kora reggeli mézevést! Gyógyhatása csak a természetes, nem hőkezelt méznek van!

A méhkaptár egy aranybánya
Gondolok itt a méhek által előállított termékek sorára: méz, viasz, propolisz, virágpor, méh-pempő, méhkenyér, méhméreg.
Propolisz: A méhek a rügyek ragadós nedvéből gyűjtik össze ezt az anyagot, amit aztán tömítő-és ragasztóanyagként használnak. A propolisz erős baktériumölő és fájdalomcsillapító hatásáról ismert, nehezen gyógyuló sebek, bőrgyulladások kezelésére használják. Tágítja a hajszálereket, szabályozza a vérnyomást. Virágpor: Növeli a vörösvértestek számát. Serkenti a szellemi és fizikai teljesítőképességet. Méhpempő: A méhkirálynő eledele. Javasolt emésztési zavarokra, vércukorszint szabályozására, ellenálló képesség javítására. Lépes méz: Mint édes csemegét fogyasszuk! Rágás útján fejti ki hatását. Kedvezően hat a száj pH értékére. Rágás során tisztítja a fogakat, erősíti a fogínyt, száj, gége betegségeknél segíti a gyógyulást.

Érdekes…
A méz az egyik legjobb afrodiziákum, leginkább tojássárgájával keverve. Számtalan recept és gyógyszer alapját képezi, terméketlenség és impotencia esetén is ezt ajánlják. A régmúlt idők nagy Don Juanjai hölgyáldozataikat mézből és különböző italokból készült koktélokkal kínálták. Mint adalékanyagot kozmetikumként is felhasználják. A méhszúrásból származó méreg a reuma és az ízületi gyulladás hatásos gyógyszere. Magyarországon meglehetősen alacsony a mézfogyasztás (az európai átlag négyszer-ötször több), pedig összetételében és izében is világszínvonalúak a magyar méhészek - és magyar méhek! - termékei.
(Források: http://kaptaruzem.hu; http://berenyimez.hu; http://tud6.com; http://szentkoronaradio.com                                                                                                   kiskató