A Facebook nem hozott nyilvánosságra hivatalos közleményt a tegnap reggeli, helyenként csaknem két órás szolgáltatás-kimaradás okáról. Az a több ezer oldal sem működött, amelyekre Facebook profillal lehet bejelentkezni.
A Twitter-felhasználók szerdán reggel fél 8-tól kezdtek írni a Facebook leállásáról: érkeztek hozzászólások Olaszországból, Németországból, Romániából, Indonéziából és még Nepálból is. A Downforeveryone és a downorjust.me monitoroldal szerint a szolgáltatás teljesen elérhető volt, a Downrightnow.com grafikonja ugyanakkor teljes szolgáltatáskiesést mutatott. Magyar idő szerint reggel 9 óra körül vált újra elérhetővé az oldal, azonban helyenként még nagyon lassú működést jelentettek a felhasználók. Hivatalos álláspontot még nem közölt a szolgáltató a leállásról, egyelőre csak találgatások vannak.
A hibát valószínűleg a közösségi oldal két frissen üzembe állított szerverének (a glb1.facebook.com és a glb2.facebook.com) megbénulása okozta. Szakértők azt gondolják, hogy a probléma a DNS szervereknél lehetett, mivel több felhasználó is jelezte, hogy proxy, illetve VPN használatával az Egyesült Államokba bejelentkezve gond nélkül tudta használni a Facebookot. Lehetséges verzióként felmerült az Anonymus hacker csoport támadásának lehetősége is, hiszen korábban a csapat már több ízben jelentett be akciót a közösségi oldal ellen. Arra azonban, hogy a mostani leállás hátterében az Anonymus állna, semmi jel nem utal. Legutóbb 2011. november 5-ére jelentett be támadást a Facebook ellen a csoport, arra akkor nem került sor.
Az ilyen leállások esetén a legnagyobb probléma az, hogy az a több ezer oldal sem működik, amelyekre Facebook profillal lehet bejelentkezni, vagy a közösségi oldal megosztó gombját használják - állítják a szakértők.
A szerda reggeli leállásban Magyarországon kívül érintett volt Albánia, Belgium, Bosznia, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Észtország, Franciaország, Finnország, Németország, Izland, Írország, Izrael, Olaszország, Makedónia, Málta, Norvégia, Hollandia, Portugália, Lengyelország, Románia, Oroszország, Szerbia, Spanyolország, Svédország, Svájc, Törökország, Ukrajna, az Egyesült Királyság, Abu Dhabi, Egyiptom, Ghána, Pakisztán, Dél-Afrika és Srí Lanka is. Az ANSA olasz hírügynökség jelentése szerint Olaszországban 9 órától lehetett újra elérni a szolgáltatást, a kiesés a térségben csak nagyjából fél óráig tartott.
Korábban 2010. augusztus 31-én délután volt hasonló leállás, amely több országot érintett, akkor pár héttel később az oldal közölte, hogy egy szoftverhiba vezetett az adatbázisok meghibásodásához, emiatt kellett leállítani az egész oldalt, hogy megállítsák az adatbázisok felé irányuló forgalmat.
0 Megjegyzések