A Nílus egyik szigetén állt a karnaki templomegyüttes, amelyet a folyó áradása miatt többször elöntött a víz. A forradalminak tartott kutatás további lelőhelyek felfedezésével kecsegtet.
 
A londoni Egypt Exploration Society (EES) Angus Graham vezetésével Luxorban végez kutatást, amelynek célja, hogy megnézzék, hogyan alakították át az egyiptomi fáraók székhelyüket, Thébát az ókor Velencéjévé. Brit, francia és egyiptomi régészek ókori csatornák után kutatnak, korántsem reménytelenül: a közelben talált templomok falai és a szöveges források ugyanis arról árulkodnak, hogy a Nílus két partját ezen a helyen hajózható csatornák kötötték össze.
Ezeket a szövegeket sohasem "tesztelték" – egészen eddig. Az EES jelenleg arra keresi a választ, hogy vajon ezek a vízi útvonalak egész évben működtek-e, vagy csak az áradások alkalmával, s hogy szállítottak-e rajtuk olyan köveket, amiket a piramisok építéséhez használtak fel.
A Karnaknál folyó kutatás megváltoztatta az eddig a keleti parttal kapcsolatos ismereteinket. Korábban úgy gondolták, hogy a templom mindig is a folyóparton volt, de a szakemberek kiderítették, hogy a Nílus akkor még máshol kanyargott. A templom eredetileg a folyó egyik szigetén állt, s mikor a Nílus kiöntött, az épület is víz alá került – állítja Graham.
A felfedezés megváltoztathatja az egyiptomi vallásnak a társadalomban betöltött szerepéről alkotott felfogásunkat – hangsúlyozta Kent Weeks, a Theban Mapping Project vezetője, aki egyszerűen csak forradalminak nevezte Graham kutatását. A csatornák lokalizálása megkönnyíti a következő régészgeneráció dolgát, ugyanis a jövőben sokkal egyszerűbb lesz megnézni, hogy merre vannak a további lelőhelyek, például a kikötők.

forrás: mult-kor.hu