Hosszas, bekiabálásokkal teli, személyeskedő vita után a Fidesz és a Jobbik igen-szavazataival visszavonta Kertész Ákos díszpolgári címét a Fővárosi Közgyűlés.
A cím visszavonását kezdeményező előterjesztést 20 igen, 9 nem és 2 tartózkodó szavazattal fogadta el a testület. A Fidesz-KDNP és a Jobbik képviselői igennel szavaztak, az MSZP-frakció és az LMP-s Kaltenbach Jenő nemmel voksolt, míg a másik két LMP-s képviselő tartózkodott.
Németh Zoltán, az indítványt benyújtó Fidesz-KDNP-frakció vezetője az ülés előtt azzal indokolt az MTI-nek: "Kertész Ákos nem méltó arra, hogy továbbra is a főváros díszpolgára maradjon, érdemtelenné és méltatlanná vált azon magyargyalázó kijelentései után, amelyeket az Amerikai Népszavában megjelentetett".
Az előterjesztést jegyző egyik fideszes képviselő, Raduly József a vitában emlékeztetett: az író az Amerikai Népszavában 2011. augusztus 29-én megjelent írásában Kertész úgy fogalmaz, hogy „a magyar genetikailag alattvaló”, „dagonyázik a diktatúra pocsolyájában, röfög és zabálja a moslékot”, továbbá: „se tanulni, se dolgozni nem tud és nem akar, csak irigyelni, és ha módja van, legyilkolni azt, aki munkával, tanulással, innovációval viszi valamire”.

Az egész magyarságot megsértette
Raduly József arról beszélt, Kertész Ákos a cigányokat is megsértette kijelentéseivel, Czeglédi János (Jobbik) úgy vélte, az író azt a népet sértette meg, amelyik befogadta. Czeglédi János felháborítónak nevezte Kertész Ákos kijelentéseit, és úgy vélte, azokat az író gyűlöletből tette. Közölte azt is, úgy látja, a vita tanulsága, hogy az MSZP mára átvette az SZDSZ helyét, így reméli, hogy hasonló sorsra is fog jutni, és eltűnik a süllyesztőben.
A Németh Zoltán, Németh Szilárd, Raduly József és Velkey György fideszes képviselők által jegyzett előterjesztés megállapítja: Kertész Ákos szavaival az egész magyarságot, s így a főváros polgárait is megsértette, ezáltal érdemtelenné és méltatlanná vált a díszpolgári cím viselésére. „A kollektív megbélyegzés és minősítés nem tartozik a demokrácia eszközei közé” – jegyezte meg Raduly József.

Az MSZP Kertészt védte és Tarlóst szídta
Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője azt mondta: nem azt kell mérlegelni, hogy helyesen döntöttek-e, amikor díszpolgárrá avatták Kertész Ákost, hanem az író munkásságát kell figyelembe venni. A szocialista képviselő a „díszpolgárüldözést” a „zászlótervezéshez hasonló pótcselekvésnek”, Tarlós Istvánt pedig XXI. századi Aczél Györgynek nevezte.
Horváth Csaba MSZP-frakcióvezető "pikánsnak" nevezte (a fővárosi cigányokat is képviselő) Raduly József szavait. Később Németh Zoltán magyarázatra szólította fel Horváth Csabát, aki úgy válaszolt: "a fasiszták rémuralmának a középpontjában a zsidó nemzet és a cigány nemzet állt, ők szenvedték el a holokauszt rémségét és aljasságait (...) ezért tartom furcsának, hogy egy megbélyegzett, megtaposott nemzet képviselője szintén megbélyegez valakit azért a véleményéért, amit képvisel".
Horváth Csaba szerint a javaslat a Rákosi-korszakot idézi. Tarlós István főpolgármesterhez fordulva pedig azt kérdezte: melyik az igazi arca; amikor kiállt a kirekesztés ellen az Élet Menetén, vagy amikor "egy mondvacsinált ürüggyel" csatlakozik "a Kertész Ákos ellen kirobbantott, többek között antiszemita kampányhoz".
„Nem hallom ezt a szent felháborodást, amikor a parlamentben nyílt zsidózás zajlik” – mondta a vitában Havas Szófia MSZP-s képviselő. „Célszerű lenne ezt a szent tüzet hasznosabb feladatokra fordítani” – jegyezte meg Havas Szófia, aki szerint ezzel megnyílik a lehetőség azelőtt, hogy az elmúlt 20 évben kitüntetett balliberális értelmiségiektől megvonják díjaikat.

Kertész Ákos átveszi a Kossuth-díjat 2008-ban
Tarlós István erre azt mondta: ő azt nem érti, mit keresett az Élet Menetén Kertész Ákos. Hozzátette: az Élet Menete éppen arról szól, hogy egy népcsoportot generálisan megítélni, elítélni, üldözni milyen csúf dolog. A főpolgármester felvetette: nem érti, hogy a szocialisták miért veszik védelmükbe Kertész Ákost.
Kaltenbach Jenő LMP-frakcióvezető elfogadhatatlannak nevezte Kertész Ákos írásának egyes mondatait, és elgondolkodtatónak mondta, mi vitt arra egy Kossuth-díjas írót, hogy "egy ilyen verbális kisiklást kövessen el". Kaltenbach Jenő elutasította Kertész Ákos szavait, ugyanakkor megjegyezte: mielőtt visszakézből visszaütnénk, el kellene gondolkodni azon, hogy mi visz rá egy Kossuth díjas írót ilyen szavak leírására. Az LMP frakciója nem támogatta az előterjesztést, mi több kettős citromdíjat adott Kertész Ákosnak, valamint a díszpolgári cím visszavonásáról szóló előterjesztés jegyzőinek.

György István: ez egyenlő a fajelmélettel
„Nem lehet kettős mércét alkalmazni. Genetikailag alattvalónak nevezni a magyarságot az egyenlő a fajelmélettel” – szállt be a vitába György István főpolgármester-helyettes; mint mondta: ha valaki méltatlanná válik az elismerésre, a közösségnek kötelező figyelmeztetni. „Budapest ne tisztelegjen olyan ember előtt, aki a magyarságot és a fővárosiakat ilyen mértékben megsértette” – tette hozzám a fideszes politikus.

Tarlós: felfordul a gyomrom
"Megmondom őszintén, kezd felfordulni a gyomrom. Ez a vita elképesztő és lealacsonyító" - minősítette a vitát Tarlós István főpolgármester. Mint mondta: egyetért a díszpolgári cím visszavonásával, bár eredetileg nem akart reagálni Kertész szavaira, mert a főpolgármester szerint "Kertész nem éri el azt a spirituális szintet". Kertész Ákos 2002-ben lett Budapest díszpolgára. Kitüntetésének visszavonását eredetileg a Jobbik frakciója kezdeményezte, ehhez csatlakozott a Fidesz fővárosi képviselőcsoportja.