A Három majom török-francia-olasz film. Nem sok török filmet láttam, ezenkívül talán még kettőt-hármat. Ma már egy nemzet filmgyártását sem becsülhetjük le, ma már folyamatosan érhetnek bennünket meglepetések.
A film címe, a Három majom, egy japán szójátékból ered, de van magyar mondás megfelelője is, aminek az a lényege, hogy nem látok, nem hallok, nem beszélek és ezzel olyan, mintha nem is volna maga a dolog.
Sevot, a választásokon induló politikus, egy esős éjszaka valakit elgázolt. Felhívja sofőrjét, Eyüpöt, hogy tegyen neki egy szivességet, vállalja el a balesetet helyette. Sevot tisztában vele, ha kiderülne a cserbenhagyásos baleset, politikai karrierjének vége lenne. Megígéri Eyüpnek, hogy amíg börtönben lesz, továbbra is kapja a fizetését a családja. És ha kiszabadul, anyagi kárpótlást is kap tőle.
Eyüp magára vállalja a bűnt, a balesetet, nincs választási lehetősége, kell a pénz és a munkahelyét sem akarja elveszíteni. Az elvállalt bűn olyan, amitől a család helyzetének megváltását várják valamennyien. Börtönbe kerül kilenc hónapra, ahol csak a fia látogatja, a felesége a munkára hivatkozással nem jár hozzá. A fiának pedig belefér az idejébe, nem sikerült a felvételije. Rendszeresen cigarettát visz az apjának.
A fiú taxizni szeretne, egy kocsi vásárláshoz pedig pénzre volna szüksége. Rábeszéli az anyját, hogy kérjen előleget az apa főnökétől. Így találkozik a főnök és a nő, Hacer, egymással. A pénz megkapják, az asszony pedig összejön a főnökkel, a szeretője lesz. .
A fiú egy alkalommal meglesi őket. Felpofozza az anyját.
A főnöknek ez egy kaland volna csupán, az asszony azonban beleszeret a férfiba, már-már görcsösen kapaszkodna belé. Fenntartaná a kapcsolatot akkor is, amikor a férje kijön a börtönből. A házaspár teljesen elhidegült egymástól. A főnöknek, akinek szintén van családja, egyre kínosabb a kapcsolat, szabadulna a nőtől.
Aztán egy fordulat a történetben. Servet-et valaki megöli. Eyüp a feleségére gyanakszik, a nő a férjére. A rendőrség mindannyiukra.
A nő öngyilkos szeretne lenni, de végül is nincs bátorsága hozzá. A férje kineveti, ne tegye nevetségessé magát.
A fiú bevallja szüleinek, hogy ő követte el a gyilkosságot. Eyüpben érett a gondolat, hogy magára vállalja a fia tettét. Aztán ő is megkér valakit, hogy vállalja el, természetesen pénzért. Mintha tovább adnák a bűnt.
A család számára marad az eddigi sivár, érzelem nélküli, szegényes életük.
Lassú cselekmény-bonyolítás. Közeli képek, kevés szó, egyre kevesebb. Az arcokon játszódnak a vívódások, a belső történések. Az Eyüpöt és Hacert alakító színészek, Yavuz Bingol és Hatice Aslan, alakítása kiváló.
Nuri Bilge Ceylan rendezése kiváló. Érdemes lesz későbbi rendezéseire is figyelnünk, és egyértelműen a török filmekre is.
Urbán-Szabó Béla