- filmajánló -
Ezzel a címmel készített dokumentumfilmet Novák Tamás és Skrabski Fruzsina – a Mandíner internetes lap újságírói – Biszku Béláról, az elmúlt rendszer, a szocializmus keményvonalas politikusáról.
A film készítői a Beregi Ifjúsági Egyesület tagjaiként bírták szóra az 1989. óta visszavonultan élő és azóta nyilatkozatot nem adó politikust.
Abból az alkalomból kérték, hogy nyilatkozzon, mert egy beregi kis falu, Márokpapi, legismertebb szülötte. A tényleges indok azonban más volt, azért irányult rá a figyelem, mivel az 1956. utáni megtorlási időkben, 1957. és 1961. között ő volt a belügyminiszter.
A film készítői abból indultak ki, hogy a nyugdíjas politikust felelősség terheli az 1956-os forradalom utáni kivégzésekért. Háromszáz embert végeztek ki, több mint húszezer büntetőeljárás indult és több mint kétszázezren hagyták el az országot.
Biszku Béla köszöni jól van. Szemmel láthatóan jó egészségi állapotnak örvend a nyolcvankilenc éves öregúr. A szellemi frissessége korát meghazudtolóan jó.
Nem érzi magát bűnösnek, semmit nem bánt meg. Úgy gondolja, hogy a forradalom ellenforradalom volt és a bűnösök megérdemelték a bíróság által kiszabott büntetést.
Budapesten, valahol a Rózsadombon él.
A film készítőivel szülőfalujában úgy jelent meg, mint egy jól szituált nyugati nyugdíjas.
A film készítői történészek közreműködésével adták meg a beszélgetés történelmi hátterét, mutatták be Biszku Béla szerepét. 56-os elítéltek beszéltek az érzelmi háttérről.
Amikor a filmkészítők próbálták szembesíteni mindezzel az idős politikust, az ügyesen hárított. Végiggondolt, logikus volt a védekezése.
Biszku Béla szerint Kádár a huszadik század legnagyobb magyar politikusa volt. Brezsnyevet és Gorbacsovot elmarasztalta.
Kérdés, hogy mennyire tekinthető a film készítőinek az eljárás etikusnak. Egészen biztos, hogy nem tekinthető annak.
Azt azonban tudni kell, hogy nagyon sok oknyomozó riport soha nem készülhetne el, ha az újságírók valamiféle csalafintaságot nem vetnének be.
A filmkészítők végül is elárulták Biszku Bélának, hogy félrevezették. A politikus ennek ellenére fenntartotta nyilatkozatát és hozzájárult a film vetítéséhez.
Először a lányai próbáltak jogi akadályokat gördíteni a film vetítése elé, majd maga a politikus. Valószínűleg jogászok dolga lesz eldönteni, hogy vetíthetőe-e, forgalmazható-e – tovább – a film vagy sem.
Úgy gondolom, jó, hogy elkészült a film. Jó volna, ha minél többen láthatnák és látnák. A jövőnk feltehetően a szerint is fog alakulni, hogy mennyire merünk és tudunk szembenézni a múltunkkal. Ha ezt meg akarjuk spórolni, akkor olyan is lesz a jövőnk.
Urbán-Szabó Béla
0 Megjegyzések