Régóta foglalkoztatja a kutatókat az a kérdés, hogy mikor és hol hagyta el először a modern ember Afrikát. Ennek megfejtésében kulcsszerepet játszott a genetika.
A legutóbbi, egy nemzetközi tudóscsoporthoz kötődő kutatási eredmény január 26-án jelent meg az American Journal of Human Genetics című lapban. Az új felvetés lényege, hogy őseink 60 ezer évvel ezelőtt először az Arab-félszigeten telepedtek le, ahova Afrika szarván keresztül jutottak.
A tanulmány vezető szerzője, Dr. Luisa Pereira, a portugáliai Porto Egyetem munkatársa szerint "a modern ember szétszóródásának legfontosabb megválaszolatlan kérdése az Afrikából való kivonulás első állomásának földrajzi meghatározása. Az egyik legnépszerűbb modell szerint a szétszóródás korai szakaszának helye a Vörös-tenger mentén, Dél-Arábia felé lehetett, de a közvetlen genetikai bizonyítékok még elég hiányosak."
A Pereira és a brit Martin Richards professzor vezette csoport először a három legkorábbi, az első afrikai kivándorláshoz köthető anyai ági leszármazási vonalat vizsgálta meg, majd összehasonlították az európai mintákat az Arábiából és a Közel-Keletről származó mitokondriális DNS-ekkel. A kizárólag anyai ágon öröklődő mitokondriális DNS-t már széles körben használják a tudósok annak megállapítására, hogy a különböző populációk milyen genetikai arányban kapcsolódnak egymáshoz, megmutatva ezzel az emberi migrációs minták nyomait.
"Mindent összevetve a kutatásaink arra engednek következtetni, hogy az Arab-félsziget valóban a modern ember elterjedésének első állomása volt" – foglalta össze eredményeiket a tanulmány társszerzője, Richards, a Huddersfield Egyetem archeogenetikai professzora.