Makk Károly
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia (SZIMA) keddi tisztújító közgyűlésén a tagság nagy többséggel megválasztotta elnöknek Makk Károly Kossuth-díjas filmrendezőt, és újraválasztotta ügyvezető elnöknek Ferencz Győző József Attila-díjas költőt. A 88 fős tagság azért választott új elnököt, mert Dobszay László Széchenyi-díjas zenetörténész, aki 2008 decemberétől 2011 áprilisáig töltötte be a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöki tisztét, augusztus 26-án, életének 77. évében elhunyt.

A helyére megválasztott új elnök, Makk Károly 1925-ben született Berettyóújfalun. Művészettörténet, esztétika és filozófia szakon tanult Budapesten, majd Debrecenben. Ranódy László hívta a filmszakmába. 1946-ban a Színház és Filmművészeti Főiskolára került rendezői szakra. Első játékfilmjét, a Liliomfit 1954-ben készítette el. Korszakos filmje a Déry Tibor novelláiból készült Szerelem Darvas Lili, Törőcsik Mari és Darvas Iván szereplésével.

A SZIMA életre hívását Kosáry Domokos, az MTA két cikluson át (1990-1996) megválasztott elnöke szorgalmazta, mert 1949 előtt az MTA szerves része volt a Széptudományok Alosztálya, de akkori szovjet mintára ezt megszüntették 1949-ben. Kosáry akadémikus a rendszerváltáskor elkezdett dolgozni azon, hogy rehabilitálja a széptudományokat. Az MTA közgyűlése 1992. május 4-én szavazta meg a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia létrejöttét, mint az MTA társult, de önálló alapszabállyal rendelkező szervezetét.

Közös, nyilvános születésnapi ünnepet rendez tizenegy tagjának a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia szerdán hat órától az MTA Dísztermében. A vezetés tavaly határozta el, hogy összegyűjti a tagságból azokat, akiknek az adott évben a 75., a 80., a 85. és a 90. születésnapjuk van. Laudációval, filmrészlettel és kamarazenével ünneplik meg őket. A tizenegy ünnepelt közül kiemelkedik Jancsó Miklós filmrendező, aki a 90. születésnapját ünnepli. Utoljára Szabó Magda írónőt köszöntötték 90. születésnapján – mondta Ferch Magda, az akadémia ügyvezető titkára.

Valamennyi évfordulós akadémikusnak külön laudációt mondanak. A 90 éves Jancsó Miklóst és a 80 éves Mészáros Márta filmrendezőt Tarr Béla, Grunwalsky Ferenc filmrendező és Báron György filmesztéta köszönti. Bodor Ádám írót Angyalosi Gergely irodalomtörténész, Kurtág György zeneszerzőt, aki Párizsban írja legújabb operáját és nem tud eljönni, Kocsis Zoltán zeneszerző, zongoraművész köszönti. A három textilművészt, Hager Ritát, Polgár Rózsát és Solti Gizellát az ugyancsak textilművész Kelecsényi Csilla üdvözli.

Fitz Péter művészettörténész Klimó Károly festőművészt, Bak Imre festőművész pedig kollégáját, Molnár Sándor festőművészt méltatja. Lengyel György színházrendezőt Huszti Péter színművész, rendező köszönti. Erőd Iván nemzetközi hírű zeneszerzőt, zongoristát, aki 1956-ban menekült Bécsbe és azóta is ott él, több évtizedes barátság fűzi Soproni József zeneszerzőhöz, aki az esten a laudációt mondja.

Erőd Iván maga is zongorához ül mint ünnepelt, Bartókot játszik és a közelmúltban elhunyt Dobszay László Széchenyi-díjas zenetörténész emlékére előadja 1995-ben komponált darabját, amelyet Dobszay professzor tiszteletére írt. Dobszay László haláláig a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke volt. Erőd Iván mellett Gyöngyössy Zoltán játszik fuvolán, zongorán kíséri Termes Rita.
(MTI)