A szlovák alkotmánybíróság csütörtökön tárgyalásra elfogadta a tavaly módosított és új formájában sokat bírált szlovák állampolgársági törvényről szóló beadványt, amelyet a Híd magyar-szlovák párt terjesztett a testület elé 44 koalíciós képviselő aláírásával.

A jogszabály alkotmányellenességét feltételező beadványt Gál Gábor, a Híd parlamenti képviselője szerdán adta át a kassai székhelyű testületnek. Anna Pancurová, a testület szóvivője csütörtökön bejelentette: az alkotmánybíróság elfogadta a képviselők javaslatát, hogy vizsgálja meg, a jogszabályok összhangban vannak-e az alkotmánnyal, és vegye fontolóra a törvény hatályon kívül helyezését.

„Abból indultunk ki, hogy az állampolgársági törvény (Robert) Fico-féle módosítása ellentétes a Szlovák Köztársaság alkotmányával és a nemzetközi egyezményekkel is. Ezt a gondolatot 44 koalíciós képviselőtársam támogatta aláírásával a Híd, a Szabadság és Szolidaritás (SaS), valamint a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) frakciójából" - jelentette ki szerdán Gál Gábor.

Az alkotmánybíróság előtt jogászként ő fogja képviselni a beadványt jegyző parlamenti képviselőket. A szlovák állampolgársági törvényt a tavaly júniusi parlamenti választások előtt a Robert Fico vezette koalíció változtatta meg a határon túli magyarok könnyített honosításáról hozott budapesti döntésre reagálva. A sokat vitatott módosítás lényege, hogy automatikusan elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát.

A Fico-kabinetet felváltó, Iveta Radicová vezette új kormány azonnal ígéretet tett a jogszabály megváltoztatására, de a belső koalíciós viták és véleménykülönbségek miatt ez eddig nem sikerült. A jogszabály alapján eddig több mint százan veszítették el szlovák állampolgárságukat. A beadvány aláírói azt is kérték, hogy tekintettel a probléma súlyára, az alkotmánybíróság soron kívül foglalkozzon a témával.
(Forrás: MTI)